Blog > Komentarze do wpisu

Gazowy kacyk

Pisze się o sukcesie Putina odnośnie podpisania z Chinami 30 letniego kontraktu na dostawę 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie – z Rosji do Chin oczywiście.

Kiedyś pisałem, że tylko wspólne działania Unii, USA i Chin mogą powstrzymać wojenne zapędy Putina, i na swój sposób tak się dzieje.

Stany Zjednoczone zareagowały najbardziej zdecydowanie, słaba Unia grozi palcem a Chiny Putina upokorzyły.

Na to co robią Amerykanie światowe rynki reagują błyskawicznie skutkiem czego jest odpływ kapitału z Rosji.

Słaba Unia nawet nie grozi lecz ma nadzieję. Znamienne są słowa szefa NATO Rasmussena "Budzę się co rano z nadzieją, że zobaczę rzeczywiste i znaczące wycofywanie rosyjskich wojsk, ale muszę powiedzieć, że do tej pory nie zaobserwowaliśmy żadnych widocznych dowodów na to". To mówi szef wojskowego paktu. To raczej jakieś miauczenie.

To śpij chłopie spokojnie i jeszcze opowiedz co ci się śniło?

Chińczycy nie nałożyli na Rosję żadnego embarga ale celnie uderzyli w Putina ego i na dodatek sporo na tym ugrali.

Pokazali Putinowi jego miejsce w szyku. To nie Chinom zależy na Rosji, to Rosja zabiega o względy Chin.

Putin nie pojechał do Chin się targować. Na tym szczeblu się jedzie, potem wyjmowane są eleganckie pióra, podpisywane są umowy a na końcu obowiązkowe szczerzenie się do reporterów z jednoczesnym podaniem prawicy.

Putin do Chińczyków przyjechał po dziesięciu latach negocjacji gazowej umowy i tu, na miejscu, dowiedział się, że Chińczykom nie zależy.

Niedawno Janukowycz, po wielu latach negocjacji z Unią – pod naciskiem Rosji – w ostatniej chwili z umowy się wycofał, tak teraz Chińczycy pozwolili doświadczyć tego samego Putinowi.

Dowiedział się, że bogiem jest w swoim zmanipulowanym kraju, ale za granicą jest coraz bardziej żałosnym politykiem.

To nie był prztyczek w nos, ale chiński cios z piąchy. Putin – macho nie mógł wrócić do kraju na tarczy, poza tym, chciał pokazać światu, że pomimo ostracyzmu potrafi działać spektakularnie na płaszczyźnie gospodarczej.

Chińczycy wykorzystali słabość Putina genialnie, najpierw go upokorzyli a potem podsunęli do podpisania papiery na swoich warunkach. Chińska cierpliwość jest niebywała, 10 lat na to czekali.

Przeczytałem, że teraz Putin będzie manipulował odbiorcami w Europie. Nie będzie.

Chińczykom będzie sprzedawał gaz tanio więc nadal będzie się starał doić Europę.

Poza tym, Unia kupuje od Rosji ok. 160,mld m sześciennych gazu a Chiny niecałe 40 mld, po niższej cenie na dodatek.

Teraz Unia albo posłucha Tuska i stworzy unię gazową, albo dalej będzie osłabiana przez gazowe manipulacje Putina. Chiny pokazały, że duży odbiorca może być bezwzględny dla gazowego kacyka.

środa, 21 maja 2014, czepny
Tagi: putin

Polecane wpisy

 • Zdziwienie

  Nie ulega kwestii, że najbardziej znienawidzonymi narodami przez Putina są mieszkańcy byłego bloku wschodniego - a z tego bloku, Putin najbardziej nie cierpi...

 • Walczyć - nie umierać

  W kontekście obecnej sytuacji z Rosją można usłyszeć z ust różnych ludzi że w razie czego nie będą umierać za... Ja również nie mam zamiaru umierać, wprost prze

 • Polityczna pogoda

  Ceny ropy spadają, również odbiorcy rosyjskiego gazu znajdują alternatywne źródła dostaw. Kapitał z Rosji odpływa a dochody z eksportu surowców również spadają.

 • Powrot do Szwecji.

  Konczy sie moj 2 tygodniowy pobyt w Polsce. Pojutrze powrot do Sztokholmu.  Wrazenia opisze. Sa piorunujace!

 • Stone u Putina.

  Obejrzalem 4 odcinkowy wywiad Stona z Putinem w szwedzkiej panstwowej TV. Zupelnie interesujace. Putin mowil m. inn. dlaczego Rosja pomaga Asadowi, o kryzysie k

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Piotr Opolski, *.internetia.net.pl
2014/05/21 23:27:52
Ty masz rację a ja nie mam czasu. Jutro wyjeżdżamy prawie na cały dzięń ale chetnie przeczytam jeszcze raz i podzielę się swoja radością, że Putin doświadczył.
Dziwie sie, że inne zdanie maja nasze przekaziory i cos pieprzą, że Putin znalazł sobie nowy kierunek zbytu itd.
Do jutra - pozdrawiam
-
2014/05/21 23:36:30
Ale fajnie, że napisałeś notkę :) Aż się uśmiechnęłam widząc "Bigos". A jeśli chodzi o gaz to już dawno powinno się zadbać o jakąś przeciwwagę dla gazu z Rosji.
-
2014/05/22 08:18:08
Piotr Opolski @ - To udanego dnia. Według mnie to kontrakt "na siłę" , który niczego w Unii nie zmieni.
-
2014/05/22 08:24:31
missjonash@ - Cieszę się że się Cieszysz :) Może terminal i łupki nas od gazu z Rosji uniezależnią ale lepiej by było gdyby Unia wykazała większą solidarność przy zakupie tak strategicznego paliwa.
-
2014/05/22 08:57:55
Tak tylko dodam, że dla faktycznej realizacji owego wyżebranego u Chińczyków kontraktu, trzeba najpierw wybudować całą potrzebną do tego infrastrukturę. To kosztowne i wymaga czasu.:-)))))
Pomyślności.
-
2014/05/22 14:12:22
Tak się trochę pocieszamy, bo lepiej by było gdyby Chiny całkiem olały Putina, ale obyś miał rację.
-
2014/05/22 19:29:28
ikka133 @ - Putin na siłę szuka silnych sprzymierzeńców, bez względu na koszty - nawet gdyby miał dopłacić, widać że zaczyna się miotać :)
-
2014/05/22 19:40:55
only-avianca @ - Chińczycy prowadzą nad wyraz pragmatyczną politykę - oni się wyraźnie "nie opowiadają". Kiedyś to ZSRR sprzyjał Chińczykom, teraz Chińczycy sondują Rosję.
Countomat - licznik oraz statystyki webowe (Statystyki i Analiza danych, Wykresy, Licznik, Dane statystyczne)