Blog > Komentarze do wpisu

KW

Co do ewentualnie zamykanych kopalń to nie znam precyzyjnych cyfr i kalkulacji, i mogę tylko dywagować jak jakiś: lekarz, kasjerka, kominiarz czy rolnik, lub Ty np.

Zakładam że skoro rząd chce zamknięcia czterech nierentownych zakładów to chyba jest to przemyślane. Zakładam że Kompania Węglowa – która powstała z połączenia pięciu spółek węglowych – została stworzona po to żeby np. nie powielać struktur tych spółek i żeby w ten sposób obniżyć koszty, czyli żeby nowy twór był bardziej konkurencyjny.

Okazuje się że mimo wszystko, najsłabsze ogniwo w KW – kopalnia Brzeszcze – wykazuje stratę 250zł na każdej wydobytej tonie węgla. W ubiegłym roku cena tony węgla to około 250zł, niektórym kopalniom udało się uzyskać zarobek nawet 50zł na tonie, czyli koszt wydobycia wynosił około 200zł na tonie ale nie w kopalni Brzeszcze, gdzie ten koszt musiał wynosić około złotych 500.

Pytanie, kiedy, przy takich kosztach wydobycia, kopalnia Brzeszcze wykazała ostatnio jakikolwiek zysk? Łańcuch pokarmowy dla tej i pozostałych nierentownych kopalni jest dosyć krótki.

Dokąd KW wykazywała zysk to znaczyło że inne kopalnie zarobiły i na siebie, i na te nierentowne. Gdy KW wykazała stratę to oznacza że te nierentowne przytłoczyły te rentowne i to chwieje całą strukturą. Więc KW wyciąga rękę do nas po pomoc, bo 14 kopalń i 55 tysięcy miejsc pracy jest zagrożonych.

Rząd mówi Ok. pomożemy. Odciążymy was. Zamkniemy cztery kopalnie, które nie mają szans na wypracowanie zysku a ponieważ naród kocha górników to wyłoży na programy osłonowe 2,3mld zł.

KW za dobrych czasów wypracowywała ok 200mln zł zysku rocznie i gdyby sama chciała przeprowadzić taką operację jaką planuje rząd to musiałaby zbierać po 200mln przez ponad dziesięć lat. KW tak długo czekać nie może bo przestanie istnieć, więc my, w osobie premier Kopacz, wyciągamy do niej pomocną dłoń.

Lubię górników, mam sentyment do górników i chętnie się dorzucę ale jak dalej będą stroić fochy to naród się wk..wi - bo już teraz nie jest zbytnio przychylny. Ceny węgla na światowych rynkach spadają, zapasy rosną, koszt wydobycia u nas „czarnego złota” rośnie. Trzeba ratować co się da i nie grymasić. Na ewentualne pytanie górników – kiedy będzie lepiej? Odpowiedź jest teraz tylko jedna – lepiej to już było.

Nie sądzę żeby Ewie Kopacz zależało na unicestwieniu górnictwa. Myślę że ma dobre intencje i chce żeby ta branża przetrwała najgorszy okres - bo może przyjdą dla niej lepsze czasy? Chwała jej za to że chce w ten sposób, paradoksalnie, tej branży … pomóc. Nie zrobił tego żaden jej poprzednik w spodniach – nikt się nie chciał narazić. Chwała jej za to że nie kalkuluje, że to rok wyborczy, że może na tym politycznie stracić. Robi to co uważa za słuszne i ma rację.

 

niedziela, 11 stycznia 2015, czepny
Tagi: Kopacz

Polecane wpisy

 • Tytuł

  Platforma dostała bolesną lekcję z której nie wyciągnie wniosków. Bo nie wystarczy dobrze rządzić, trzeba jeszcze umieć wygrywać. Np. Platforma wybudowała termi

 • Dudyzm

  Mam już trochę dosyć tego Dudyzmu, wszędzie Duda, ale chłopak sam sobie na to zasłużył. Tak po ludzku – jak mówiła Kępa – to zaczyna mi go być szkod

 • Sam nie wiem

   Expose komentował nie będę, tyle ich do tej pory było. Kolejni premierzy to samo - obietnice i plany. Coś powiedzieć trzeba – to jasne. Nie chodz

 • Kilka pytań w kwestii formalnej

  Przeglądając w ostatnim okresie medialne newsy (zarówno w internecie jak i w telewizji, mam coraz więcej pytań natury formalnej, sprawiającej, że nie wszystko z

 • Jak to przed wyborami

  Przez kilka ostatnich dni nie mogłem usiąść do komputera, a w tym czasie działo się tyle, że powstała luka w mojej wiedzy o najnowszych wydarzeniach. Tylko z pa

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Górnicy - wróg publiczny nr 1 z Zza firanki
Z grubsza biorąc górnicy nie są lubiani. Niektórym jawią się nawet jak porównywalni z paryskimi islamistami terroryści. Zazdrości się im właściwie wszystkiego. Poza samą pracą. Rząd w końcu zdecydował się na restrukturyzacje co nie jest tym samym, ... »
Wysłany 2015/01/12 15:41:12
Komentarze
2015/01/11 22:46:14
Kłopot w tym, że strajki zarządzają i negocjacje prowadzą, nie górnicy, lecz liczne górnicze związki zawodowe, a to niestety nie to samo.
Pomyślności.
-
2015/01/11 22:58:56
ikka133@ - robi się ciekawie. Związki fatalnie przez społeczeństwo postrzegane, strajkujący górnicy raczej bez naszego poparcia i szczodra oferta rządu.
-
2015/01/12 07:10:04
Zrobiłeś na początku błędne założenia i tak Ci wyszło, jak...wyszło. Cały dramat w tym, że od lat robiliśmy założenia, że rząd wie, co robi. Przytoczę słowa jednego z negocjatorów strony rządowej: Brzeszcze jest tak dobra, że szkoda ją sprzedać, a sprzedać nie możemy. Więc likwidacja. Czemu nie mogą sprzedać? Bo już nie ma czasu!
Nie chce mi się już o tym pisać. Możesz zajrzeć do mojej ostatniej notki. Albo nie.
-
Gość: Piotr Opolski, *.internetia.net.pl
2015/01/12 07:10:24
Zgoda - bez krytycznych uwag.
Pozdrawiam
-
2015/01/12 09:36:33
A mnie się wydaje, że zabiegi naszej Pani Premier mają służyć tylko mydleniu oczu górnikom i wszystkim w koło. Plan mają już wypracowany, a te całe negocjacje to tylko taka gra bo wszystko już ustalone zostało w odpowiednich kręgach. Żal mi tych wszystkich górników, kopalni, miejsc pracy, rodzin. Dla nich to jest ogromny dramat.
-
2015/01/12 12:41:10
only-avianca@ - czytałem Twój wpis i komentarze - sporo emocji i każdy po części ma rację. Nie chce mi się analizować historii górnictwa, wiem jedno sprawa musi zostać załatwiona a nie zamieciona pod dywan. Zakładam że rząd jest przygotowany a górnicy wykażą się rozsądkiem. Będzie bolało ale nie wyobrażam sobie sytuacji że rację będzie miał ten kto głośniej krzyczy.
-
2015/01/12 12:43:36
Piotr Opolski@ - j.w. Pozdrawiam również.
-
2015/01/12 12:45:29
Marcin@ - ja wręcz mam nadzieję że rząd ma dobry plan, zobaczymy.
-
2015/01/12 15:36:48
Kto głośniej krzyczy? Czasem ten zrozpaczony. Poza tym państwo ma wiele sposobów do walki z tymi warchołami. Może np. zacząć strzelać. Już tak bywało.
-
2015/01/12 15:56:14
only-avianca@ - "zrozpaczony" ma szansę na rekompensatę w wysokości dwuletnich zarobków. Nie znam przypadku jakiejkolwiek grupy zawodowej, która otrzymałaby taką rekompensatę. Może też dalej się upierać i pogrążyć innych, wtedy armia "zrozpaczonych" wzrośnie do 50 tysięcy plus rodziny. Może też wszystko zostać po staremu ale na to nie ma już społecznego przyzwolenia.
-
2015/01/12 18:06:56
Aktualnego rządu bym się nie czepiała. Jak już to wszystkich poprzednich, w tym PO z premierostwem Donalda Tuska. Ich strach przed zamanifestowaniem "niezadowolenia społecznego" (szczególnie górników), oraz myślenie w kategoriach "jakoś tam będzie", spowodowało, że to Ewa Kopacz "stanęła pod ścianą". Wiem, że jak każda z nas "bab" (w najrozmaitszych sytuacjach życiowych i zawodowych), da radę!!!
Pomyślności.
-
2015/01/12 21:17:22
ikka133@ - więc trzymam kciuki za babę :)
-
2015/01/13 07:20:42
Czepny, czytam pod artykułami prasowymi wiele nienawistnych wpisów pod adresem górników, włącznie z "życzeniami śmierci", ale ani jednego pytania w stylu: łał, tak dobrze płacą, ma ktoś może namiar na jakąś kopalnię, bo też chciałbym dobrze zarabiać? Nikt nikomu nic nie daje za darmo.

@Ikka
Jasne, że ten cały bałagan Kopaczowa odziedziczyła, ale czemu nikt nie rozlicza zarządu? Tego nie mogę pojąć. Bo "rozliczenie" z milionową odprawą to wolne żarty. To jakoś nikogo nie oburza. Poza górnikami, ale kto ich słucha?
-
2015/01/13 13:20:36
only-avianca@ szacunek dla pracy górników mam, nie podoba mi się że górnictwo obrosło różnymi patologiami. Niech państwo zamiast likwidować kopalnie da zielone światło na sprzedaż nierentownych kopań prywatnym inwestorom, górnicy i ich żony powinni odetchnąć z ulgą - bo przecież chodzi o zachowanie miejsc pracy, prawda? Takie to proste. Na dodatek zaoszczędzilibyśmy 2,3 mld.
-
2015/01/13 13:22:45
O kopalniach już mi się nawet nie chce gadać. Powtórzę tylko - prywatyzować i koniec.
Znalazłem przypadkiem kolego Twój komentarz z 2012 pod postem o przyszłości PO: "To proste, Tusk na przewodniczącego KE, a Schetyna na premiera"
No, no - prekognicja prawie stuprocentowa. Do tego dwuletnie wyprzedzenie. Bardzo chwalebne:)
-
2015/01/13 13:33:03
starszy58@ ale zaszalałeś :) Dobrze że istnieje słowo pisane bo lata lecą i pamięć zawodzi. W tym roku udało mi się przewidzieć lekką zimę ale żeby 13 stycznia, aż plus 12 stopni... tego nie wziąłem pod uwagę :)
Górnictwo to wdzięczny temat, Kaczyński jak papież, "nie lękajcie się". Kopacz już się nie może wycofać - naród by to źle ocenił. Myślę że jak zwykle sobie poradzi.
-
2015/01/14 10:22:25
Witam
Wczoraj widziałem wypowiedź na temat sprywatyzowania, jak dla mnie to głupota , przyjdzie jakiś koleś zatrudni górników po roku ją zamknie bo jednak będzie uważał , że to jednak nie przynosi korzyści. Górnictwo zawsze było państwowe i nie powinno się w to żadnym zmienić. Górnicy jesteśmy z wami.
-
2015/01/14 17:59:08
Krzysztof-85@ - górnictwo musi być rentowne w przeciwnym razie jest obciążeniem dla państwa - czyli dla nas. Ja oczywiście nie mam nic przeciwko temu żeby ci którzy chcą, dobrowolnie się opodatkowali w celu wypłacania górnikom trzynastek, czternastek, deputatów i utrzymywania działaczy związkowych rzecz jasna.
-
2015/01/14 22:21:08
Prywatyzować też trzeba z głową, dobrymi fachowcami i stosowną kasą na początek.

"Od lat widać, że najniebezpieczniejszy okres dla górnictwa to czas koniunktury. Uspokaja i usypia. Pieniądze idą na podwyżki płac, wątpliwe zakupy, rozwój jest na dalszym planie."
www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1563143,1,jak-czesi-wykupili-polskie-kopalnie.read

Pomyślności.
-
2015/01/14 23:00:56
ikka133@ czyli można, nawet z Solidarnością.
Countomat - licznik oraz statystyki webowe (Statystyki i Analiza danych, Wykresy, Licznik, Dane statystyczne)