Blog > Komentarze do wpisu

Utopia?

Ciągle myślę o PO i zbliżających się wyborach. I zakładam dwie wersje. Wersja pierwsza, zachowawcza. PO kontynuuje swoją nudną kampanię, więc wybory wygrywa PiS. Powstaje koalicja PiS +Kukiz, po ośmiu miesiącach wyborcy mają dość tej koalicji, koalicjanci mają również siebie dość, następuje totalna rozpierducha, przedterminowe wybory i może powrót PO.

Wersja druga zakłada, że PO najbliższe wybory wygra. Zastanawiam się co musiałoby się stać żeby tak się stało? I oczywiście wiem.

No niestety, tu potrzebne są radykalne zmiany. Kopacz nie jest Tuskiem - musi odejść. Musi ją ktoś zastąpić. Najlepiej ktoś młody i wygadany - cały czas podpowiadam byłego senatora Misiaka.

Rolnicy domagają się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Zrobić to. To wydłuży czas do wyborów o pół roku i da czas Misiakowi na działanie.

Kopacz miała czas na spektakularne ruchy gdy została premierem, nie miała łatwo, i sporo zrobiła ale niestety, kojarzy się z podsłuchami, arogancją i innymi głupotami. Nawiasem mówiąc to Sikorskiemu, te nie tak znowuż drogie ośmiorniczki podałbym na złotej zastawie, żeby świat wiedział jak Polacy doceniają swojego, bardzo dobrego i medialnego szefa MSZ.

Niestety, polskie buractwo chce, żeby szef polskiego MSZ żarł kaszankę i popijał piwem w przydrożnej budzie.

Co do wyborów, to rozpasane polskie społeczeństwo, chce żeby było jak na trzymającym w napięciu filmie – chce silnego i złotoustego przywódcy, i spektakularnych posunięć a nie zrealizowanych, „nudnych” konkretów – typu: EURO 2012, Tuska jako szefa Unii, autostrad, gazoportu, rosnącego polskiego PKB i wielu innych … „głupot”.

Niestety, lub na szczęście, potrzebne są spektakularne decyzje, np. minimalna emerytura na poziomie 1200zł – to kosztowne, ale raczej jest to możliwe.

Objęcie wszystkich Polaków, bezpłatną pomocą lekarską – i niech będzie symboliczna opłata za wizytę u lekarza na poziomie np. 20zł. To jest jeszcze bardziej możliwe.

Ciekaw jestem ilu nieubezpieczonych Polaków płaci? Biedni nie płacą bo i tak nie mają z czego, bogaci płacą bo chcą i mają na to środki.

Poszedłbym dalej – nawet dalej niż Petru. Zlikwidowałbym w całości podatek dochodowy od osób fizycznych – wtedy bezcelowa stałaby się dyskusja o kwocie wolnej od podatku. No dobrze, niech to będzie podatek na poziomie 20% ale tylko od dochodów powyżej 50 tys. rocznie. Tzn. 60 tys – 5% , … i tak aż do 20%

Zlikwidowałbym podatek od przedsiębiorstw, lub jakiś minimalny, taki, żeby się nie okazało, że jesteśmy jakimś rajem podatkowym – powiedzmy jakieś 10%.

Natomiast nieco podniósłbym VAT. To podatek sprawiedliwy, płacą go wszyscy.

Jakie byłyby skutki takiej fiskalnej polityki?

Lekko opodatkowane firmy zaczęłyby mocno inwestować, skutkiem tego wzrosłoby zapotrzebowanie na pracowników. Nieopodatkowani fizyczni zaczęliby sporo kupować. Nastąpiłby ogromny napływ zagranicznego kapitału. Zabrakłoby ludzi do pracy. Bezrobocie spadłoby do 0,5%. Młodzi masowo zaczęliby wracać z Anglii, tu rodziłyby się polskie dzieci.

To wszystko jest bardzo proste, trzeba tylko wyjść ze schematu klasycznego myślenia i nie słuchać populistycznych obietnic zaburzonych ludzi od mgły i pomników, typu 500zł jałmużny na dzieciaka, lub jakiegoś nawiedzonego „antysystemowca”.czwartek, 20 sierpnia 2015, czepny
Tagi: Vat euro lekarz

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/08/21 00:07:19
Zmiana premiera, teraz? Myślę że to już nie czas. Chyba żeby rzeczywiście zrobić wszystko tak jak piszesz. Tyle że: Budżet musi pasować. Wiem że podatki od osób fizycznych niewiele dają, to stosunkowo mała część wpływów, zwłaszcza jeżeli porównać to z jej uciążliwością - ale czy rzeczywiście podniesienie VAT mogłoby to wyrównać?

Poza tym, VAT obciąża najbardziej najbiedniejszych, którzy już teraz są poniżej kwoty wolnej od podatku (albo niewiele powyżej). Trzeba by im coś dopłacić, a to znowu koszty, nie tylko samych zasiłków ale i administracji.

Podatki dla przedsiębiorstw trzeba przede wszystkim uprościć, samo to przyciągnęłoby masę zagranicznego kapitału. I tak są niższe niż na Zachodzie, ale Zachód nie lubi skomplikowanych przepisów.

Co do opieki lekarskiej - znowu problem kosztów. Ale dałoby się tu sporo poprawić nawet bez większych nakładów finansowych (choćby wprowadzając regułę że pacjent może dostarczyć dowód ubezpieczenia później, płatność za opuszczony a nie odwołany termin - to rozładowałoby kolejki - a na dłuższą metę, dopuszczenie innych kas chorych obok NFZ).
-
2015/08/21 19:36:29
nudniejszy@ - widzę że byłbyś skłonny rozważyć te propozycje pod warunkiem pewnych modyfikacji. PO to raczej partia zachowawcza i nie stać ich na takie "szaleństwa". Ja podjąłem już decyzję że pomogę Nowoczesnej znaleźć się w sejmie.
-
2015/08/21 20:00:02
Utopia :)
Zgadzam się tez z Nudniejszym, że teraz to nie jest dobry czas na zmianę premiera. Poza tym - kto wie, komu PAD powierzyłby tworzenie nowego rządu? Przecież ciągle na ławce rezerwowej siedzi premier techniczny Gliński :)
A jeśli chodzi o Nowoczesną - to jestem za.
-
2015/08/21 22:09:27
marzatela@- więc pozostaje wersja pierwsza. Oddać władzę, przeczekać i poczekać aż prawica sama się wykończy.
-
2015/08/21 23:13:15
@Czepny
Tylko trochę szkoda straconych 4 lat naszego życia...
-
Gość: kocica, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/08/22 07:41:06
Czepny,widzę,że trzymają się Ciebie wolne żarty,chociaż może w tym szaleństwie jest metoda.Ale pomysł totalnej "rozpierduchy" ma Kukiz,więc nie wchodź mu w drogę.Co do zmiany premierki to jesteś w mylnym błędzie,bo właśnie tak się ludziom spodobały jej wyjazdowe sesje,że w jakimś sondażu ludzie chcą rządów PiS z premierką Kopacz.No i dalej jesteśmy w kraju absurdów.Jak na razie mamy zbliżające się referendum,a w październiku będziemy mieć "chiniec tański",będzie zagwozdka,którą kartkę wziąć od komisji do ręki,bo liczy się wzięcie kartki,a nie wrzucenie jej do urny,tak przynajmniej zapowiedziała ważna pani z komisji wyborczej.Absurd goni absurd,ale widocznie Polakom potrzebny jest kubeł zimnej wody,aby zatęsknili za ciepłą wodą w kranie.Zbyt długie upały tego lata wyraźnie zagotowały wiele mózgów.Pozdrawiam,MK
-
Gość: Eva70, *.elartnet.pl
2015/08/22 18:37:43
@Kocica,
kiedy czytam ostatnie wpisy niektórych moich ulubionych blogerów, to ogarnia mnie zdumienie, że te oceny polskiej rzeczywistości tak się różnią od moich i przerażenie, bo wg mnie skutki rozproszenia głosów będą opłakane (nie chodzi mi o PO, tylko o kraj, w którym żyję). Dobrze, że chociaż w Tobie mam bratnią duszę.
Czepny chce pomóc Nowoczesnej.pl znaleźć się Sejmie, a moim zdaniem szanse na to są niewielkie, natomiast ryzyko, jakie się z tym wiąże - ogromne. Najprawdopodobniej efekt będzie taki, że do Sejmu wejdzie znacznie osłabiona PO oraz znacznie silniejszy PiS (z dyspozycyjnym Pałacem Prezydenckim i z poparciem Kościoła), który stanie się jedynym rozgrywającym i nie wykluczone, że będzie mógł samodzielnie utworzyć rząd. Do tych straconych 4 lat życia Autor bloga będzie jeszcze musiał dodać znacznie więcej lat (8 :)), które w porównaniu z tymi czterema straconymi wydadzą mu się latami obfitości. Bo ja jednak bym nie liczyła, że tak jak poprzednio PiS ustąpi po dwóch latach.
Tych 8. lat na ławce rezerwowej Kaczyński nie zmarnował, wychował sobie karne zastępy janczarów, utworzył liczne i sprawne ośrodki propagandy, no i ma spajającą szeregi religię smoleńską z własnymi rytuałami, a także obiekty nienawiści: "rudy, co zwiał do Brukseli", "agent WSI", "gender" etc. oraz obiekty kultu na Wawelu. Broń symboliczna bywa dużo skuteczniejsza od broni palnej nawet.
A swoją drogą, to nie rozumiem, jak można domagać się od partii rządzącej realizacji czegoś, czego ona w aktualnych polskich warunkach zrobić nie mogła. Przecież to widać gołym okiem, że każda próba wprowadzenia jakiejkolwiek reformy w jakiejkolwiek dziedzinie skutkowała osłabieniem PO, która - o czym wszyscy zdają się zapominać - nie mogła działać w pełni swobodnie, bo nie rządziła samodzielnie, a interesy koalicjanta w wielu dziedzinach nie były tożsame z oczekiwaniami elektoratu Platformy. W naszym pełnym absurdów kraju, jak słusznie zauważyłaś, nic nie przebiega zgodnie z logiką.
-
2015/08/22 18:44:31
marzatela@ - idę o każdy zakład że jeżeli wygra prawica to nie dokończą kadencji.
-
2015/08/22 18:47:46
kocica@ - ludzie są tak żądni zmian za wszelką cenę że aby wygrać wybory trzeba ruchów spektakularnych i pod publiczkę, jeżeli nie, to wygra prawica. Z tymi podatkami to uważam że mam rację, oczywiście trzeba by to dobrze skalkulować i policzyć.
-
2015/08/22 18:56:41
Eva70@ - droga Evo, ja też bym chciał żeby ludzie docenili ciepłą wodę i 8 lat sukcesów. Niestety, społeczeństwo mamy chwiejne, łatwe do zmanipulowania, mało analityczne.
Jeżeli mniej będzie głosów wątpiących to Nowoczesna bez trudu wejdzie do sejmu. Ma spore poparcie pracowników korporacji i przedsiębiorców, nie jestem żadnym z nich ale wiem że Petru to teraz najbardziej rozsądny facet na naszej scenie politycznej i chętnie mu pomogę zaistnieć w sejmie, natomiast bez żalu pożegnam PSL. I jeszcze jedno, nie ma wielkiego znaczenia czy PO zdobędzie 24% czy 27% głosów i przegra, ale dobrze by było żeby do współpracy miała Nowoczesnego koalicjanta.
-
Gość: kocica, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/08/22 19:28:09
Czepny,pewnie dobrze by było gdyby powstała koalicja PO i Nowoczesna.Niestety obawiam się,że to tylko pobożne życzenia.Jakkolwiek sondaże nie są w pełni miarodajne,ale jednak pokazują trend.Na Nowoczesną w porywach chce zagłosować około 5% pytanych,tylko czy wszyscy sympatycy tak zagłosują?Jeśli coś tam nieznacznie braknie do progu wyborczego to nie wejdzie do sejmu,ale odbierze PO kilkadziesiąt mandatów,a to pozwoli PiS-owi wziąć główną wygraną.Przy takim układzie sił wątpię by PiS oddał szybko władzę.Obecnie jest zupełnie inna sytuacja niż osiem lat temu.PiS odzyskał zdolność koalicyjną.Eva70 ma rację,PiS ma media,kler,oraz zastęp janczarów,a poza tym doskonale potrafi manipulować,przekonaliśmy się w wyborach prezydenckich.Co do PSL to jet partia zawsze nie do szacowana,zapewne znowu przeczołga się z pięcioprocentowym,lub coś lekko powyżej.Przy bardzo osłabionej PO,PSL będzie mógł wejść w koalicję z PiS-em jako alternatywa koalicji z Kukizem.Poza tym to,że Petru mądrze gada mnie jeszcze nie przekonuje,jako polityk to dopiero przedszkolak,niech trochę popracuje na tej paskudnej niwie parę lat i pokaże coś więcej niż dobre chęci.Mam też pytanie kto za nim stoi i kto go finansuje?Pozdrawiam MK
@Eva70 pozdrawiam,czytam Twoje komentarze i bardzo za nie dziękuję,MK
-
Gość: Eva70, *.elartnet.pl
2015/08/22 20:34:50
@Kocica
I vice-wersal Droga Kocico, też Cię pozdrawiam i też Twoje komentarze bardzo sobie cenię. Obecna sytuacja przypomina mi tę z czasów powstawania i startowania w wyborach 2011 r. Ruchu Palikota, wówczas też ten dr filozofii, przedsiębiorca i polityk budził nadzieję podobnych środowisk, tylko że teraz każdy już o tym nie pamięta, a ja, jem migdały i z pamięcią nie mam kłopotów :). Tak jak wówczas wieszczyłam, że zawiedzie on oczekiwania tych, którzy pokładali w nim taką nadzieję, tak teraz twierdzę, że taki polityk bez doświadczenia jak Petru niewiele osiągnie, a tylko osłabi PO, jedyną partię, która przynajmniej nie wywołuje odruchów zwrotnych i jest traktowana jak poważny partner w Unii, co jest nie bez znaczenia.
Poza tym, jak jaki Katon Starszy powtarzam swoje "ceterum censeo...", czyli: dopóki PiS ma w naszym kraju tak liczny elektorat, dopóty niewiele da się zrobić, a Platforma, głównie dzięki zręczności Donalda Tuska, zrobiła i tak sporo.
-
2015/08/23 00:14:29
kocica@ - ja jednak uważam że to jest najlepszy moment żeby wpuścić więcej dobrej krwi do sejmu / przecież nie Kukiz/. Nie żadne zgrane karty typu Korwiny, Palikoty i kto tam jeszcze ?
Chylę czoła przed Petru, że mu się chciało wejść w to nasze polityczne bagno i będę go bardzo wspierał. Nie musiał. Tacy ludzie to teraz dla nas przyszłość, nie Milery, Kaczyński itd. Uważam że koniecznie trzeba dać mu szansę i to już teraz. Wyobraź sobie sejm z zaburzonym Pisem, nawiedzonym Kukizem, kunktatorskim PSL, lewica, nie wiadomo, skostniała PO. Petru musi być w sejmie słyszalny i w następnych wyborach musi być istotnym graczem. Obecnie istotnym graczem jest nawiedzony Kukiz a nie przyszłościowy polityk - Petru.
-
Gość: skoczek, *.toya.net.pl
2015/08/23 07:27:25
Wynik październikowych wyborów, w który dodatkowo wplatają się dwa ? referenda, to wielka niewiadoma..może poza przypuszczeniem graniczącym z pewnością ,że PiS rośnie w siłę. Mogą sprawdzić się tak różne scenariusze,że nawet nie czuję się na siłach i nie próbuję przewidywać. A ja wyborca ? Przedstawię to trochę metaforycznie:)
Pozostanę przy PO, chociaż czuję się jak pasażer tonącej Łodzi, której załoga próbuje własnymi siłami wylewać wodę z pokładu i łatać dziury , ale to nic nie zmienia. Fala nienawiści z Jednostki naprzeciwko jest tak duża ,że ciągle zalewa. Obok przemyka szybka Nowoczesna łódka, ale mnie z nią nie po drodze. Zresztą nie wiem czy w ogóle dotrze dotrze do lądu i czy nie będzie ciągle pływać i pływać, bo taka nowoczesna. Z lewej strony blisko jakiś.. ciężki kuter - składak co to sam nabiera wody i co rusz zanurza się. Tam taki bałagan, że nie wiadomo co i kto rządzi. Wokół piratują jakieś bliżej niezidentyfikowane Kukizy - tych boję się i na równi nie wierzę , jak Jednostce. Pojedyncze dmuchane materace, to w ogóle nie wybór , chociaż jeden z nich- taki bardziej stabilny- przyczepiony był do mojej Łodzi, zawsze ustawiał się z wiatrem i jakoś docierał do lądu, ale należy do innego niż mój świata. Zostanę na mojej Łodzi , która przetrwa, a po remoncie będzie jak nowa :)))
-
2015/08/23 11:46:41
skoczek@ - Twoja łódź musi być odstawiona do stoczni na długotrwały remont, dopiero gdy inne jednostki się powywalają to wtedy może wypłynąć i może będzie docenioną? Ale ja już będę daleko na Nowoczesnej jednostce.
-
Gość: Eva70, *.elartnet.pl
2015/08/23 14:57:19

Tak to już jest z miłością od pierwszego wejrzenia - jest ślepa. :)
-
Gość: skoczek, *.toya.net.pl
2015/08/25 11:03:12
Czepny :)
Pasażerowie ( nie będę pisać o szczurach , bo taka nie jestem :)) ) opuszczający moją tonącą Łódź nie pomagają a więc ma coraz trudniej :(
Obawiam się ,że dla PO wybory to nie kwestia 24 - 27 % , jak piszesz tylko 15 - 20 % - takie mam nieprzyjemne przeczucie widząc , co sie dzieje wokół. A im słabcza PO tym silniejszy PiS niestety. Nie będzie przeciwwagi odpowiedniego kalibru.
-
2015/08/25 21:53:45
skoczek@ - to się zdecyduj, czy ta łajba tonie? Czy potrzebny jest jej remont w stoczni? Zakładam, że jednak remont i że nie utonie. Szczury to sprytne zwierzęta wybierają pewniejsze i szybsze jednostki.
-
Gość: skoczek, *.toya.net.pl
2015/08/25 22:26:14
Łajba przetrwa , no ale szczury - przepraszam pasażerowie :) - o tym nie wiedzą, bo teraz tonie :))
-
2015/08/26 02:05:48
W czerwcu plankton polityczny pisał, że Platforma w porównaniu z partiami, które wcześniej rzeczywiście utonęły, ma się bardzo dobrze.

Też nie wierzę że utonie, pytanie tylko, czy i na ile uda jej się wynurzyć przed wyborami.
-
2015/08/26 20:29:20
skoczek@ - szczury łajby nie uratują :)
-
2015/08/26 21:29:36
nudniejszy@- ja już postawiłem na Nowoczesną. PO robi ciągle te same błędy: brak autopromocji, na kolanach przed Kościołem, zbyt kulturalne traktowanie przeciwnika. To dobra partia ale ludzi od PR dobiera tak jaką sama jest - bez nośnych pomysłów, bez czytania społecznych nastrojów.
Countomat - licznik oraz statystyki webowe (Statystyki i Analiza danych, Wykresy, Licznik, Dane statystyczne)