Blog > Komentarze do wpisu

Każdy chce być Bolkiem

Kaczyński milczy, myślę że z dwóch powodów. Po pierwsze nie chce uczestniczyć w tej teczkowej przepychance. Byłby zmuszony do komentarzy, udzielania wywiadów, generalnie zostałby wciągnięty w ten „bolkowy” tygiel a nie chce się ubrudzić.

Po drugie, Kaczyński nie może być pewny czy w tych ujawnionych dokumentach nie ma coś na niego? Dopiero gdy koledzy z IPNu doniosą mu, że nic nie znaleźli, wtedy zabierze głos.

Jaki będzie ton wypowiedzi Kaczyńskiego? Ma dwie możliwości, albo jego komentarz będzie wyważony i stonowany, w co wątpię. Lub będzie chciał zdeprecjonować Wałęsę i nadal będzie natrętnie próbował podmienić go na swojego brata? Ale to jest ryzyko, bo jeżeli gdzieś u jakiejś innej wdowy znajdą się teczki a wśród nich kwity na niego i brata to dojdzie do kompromitacji i pewno teraz nad tym intensywnie rozmyśla.

Już od dawna wielu chciało być Wałęsą, tylko że żeby być Wałęsą, trzeba być też Bolkiem. Bolek, paradoksalnie, coraz mniej jest postacią, która współpracowała, a staje się symbolem pewnej rozgrywki z esbecją. Po jednej stronie mamy samotnego, bezbronnego człowieka z początku lat 70. a po drugiej potężny aparat represji, który musi tego człowieka złamać.

Samotny człowiek pozornie idzie na współpracę, po to żeby może zachować życie? Przykład księdza Popiełuszki pokazuje, że te służby potrafiły działać bezwzględnie. A Wałęsa miał dla kogo żyć, miał żonę i liczną rodzinę. Co by było gdyby np. go zabili? Dzieci straciły by ojca, żona zostałaby wdową. Nawet nie wiadomo czy powstałaby o nim jakaś piosenka, jak o Janku Wiśniewskim. Symboliczny Janek Wiśniewski zginął w sposób spektakularny, Popiełuszko podobnie. Kto by się wtedy upomniał o Wałęsę, który jeszcze nie przywódca Solidarności, „przypadkowo” zmarłby na atak serca gdzieś w celi?

To co zrobił Wałęsa później – to była wielokrotna pokuta. Udowodnił, że tamten podpis to była rozpaczliwa obrona i desperacja. Stał się symbolem walki i wolnej Polski, stał się przywódcą, którego Polacy bardzo potrzebowali.

Paradoksalnie, gdyby nie Wałęsa, który kiedyś z epizodem Bolka, wywalczył dla Polski demokrację to nie byłoby ani Kaczyńskiego, ani Pisu, a Kaczyński nie miałby czego rozwalać bo zabawki, czyli demokracji do obecnej rozwałki, by po prosu nie było.

Co zrobił Kaczyński gdy Wałęsa został internowany? Był na wolności, internowany nie był. Jeżeli miał takie predyspozycje przywódcze? - mógł się wtedy wykazać. Mógł stworzyć struktury, skupić wokół siebie opozycjonistów. Mógł prowadzić walkę żeby udowodnić jak wielkim jest patriotą. Patriotą nie w gębie, ale w działaniu. W tym mrocznym czasie kiedy Polacy potrzebowali nadziei, mógł nam tę nadzieję dać. Niestety nie dał. A przecież mógł zmagać się, tak jak Wałęsa, z esbecją, milicją i całą machiną represji. Mógł pokazać jak walczy niezłomny Kaczyński i na dodatek, niczego nie podpisuje. To był świetny czas dla bohaterów. Dlaczego Kaczyński go nie wykorzystał? Dlaczego nie został bohaterem? Dlaczego już wtedy nie zdetronizował Wałęsy? Był o niebo lepiej wykształcony, był patriotą.

Przecież mógł wyjąć to co każdy żołnierz nosi w plecaku – buławę. No tak, może i każdy nosi ale nie każdy może być Napoleonem. A może plecak Kaczyńskiego był pusty?

Więc co zrobił Kaczyński gdy Wałęsa był internowany a on sam mógł zająć jego miejsce i poprowadzić lud na barykady?

Zrobił bardzo wiele … nie narażając się poczekał, aż Wałęsa … wyjdzie z tego internowania i dokończy rozpoczęte dzieło.

Każdy podziwiany przywódca jak Napoleon czy Piłsudski ma w sobie to coś, co pociąga tłumy … charyzmę. Kaczyński jej nie ma, zawsze pozostanie tylko znakomitym ale żałosnym manipulantem. Zasiał ziarno nienawiści Polaka do Polaka i przez lata umiejętnie je pielęgnował – to jedyna jego „zasługa” i jedyna umiejętność.

Teraz stada piesków ujadają i próbują kąsać z zazdrości, i bezsilnej złości, że zostali w stadzie, i że nie było ich stać na odwagę, żeby w odpowiednim momencie wyjść ze stada i zostać...Bolkiem.środa, 24 lutego 2016, czepny

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Człowiek z krwi i kości z To mój kraj.
Może to pora, aby Andrzej Wajda nakręcił nowy film? Kolejny z serii Człowiek z ... ? Tym razem - Człowiek z krwi i kości ? Będący w swojej wymowie przeciwieństwem Człowieka z brązu, nieskazitelnego i bez wad? Mamy w sobie coś takiego, że lubimy ... »
Wysłany 2016/02/24 22:13:30
Komentarze
Gość: skoczek, *.toya.net.pl
2016/02/24 21:21:22
Kaczyński milczy przebiegle , a Wałęsa pisze i mówi za dużo - niestety.
Ale niech tam Kaczyński obmyśla strategie, knuje , czai się do skoku, manipuluje, świętuje...
Kaczyński , nigdy nie dostaniesz Nobla !
-
2016/02/24 21:38:18
skoczek@ - Najgorszą rzeczą dla Polski byłby nagły zgon Kaczyńskiego. Życzę mu dużo zdrowia, żeby Polacy przekonali się że najgorszą rzeczą dla Polski jest jego długa żywotność.
-
Gość: skoczek, *.toya.net.pl
2016/02/24 22:04:51
Czepny,
masz rację, a dodatkowo mielibyśmy dwóch świętych ( Kaczyńskich ) na Wawelu i naturalnie jakąś komisję sejmową do wyjaśnienia przyczyn nagłego zgonu.
-
2016/02/24 22:12:43
Kaczyński milczy z jeszcze jednego powodu: cały czas jest aktualna wersja, że tylko jego jedynego teczka była przez SB sfałszowana....
-
Gość: Krzysztof z Gdańska, *.sitapolska.com.pl
2016/02/25 09:01:00
@marzatela
Na pewnym pisowskim blogu napisałem właśnie coś na ten temat (niestety tekst skasowali :( ). Dlatego powtórzę myśl tutaj.
Wprowadźmy trochę logiki do całej dyskusji o "kwitach" na TW BOLEK.
JEŚLI BOWIEM wszystkie SBckie kwity są prawdziwe, to CO z lojalką TW BALBINA? Czy ON TEŻ jest SB-cką świnią?
JEŚLI LOJALKA TW BALBINA jest fałszywką, to jaką mamy pewność, że kwity TW BOLEK są prawdziwe?
JEŚLI uznamy, że NIEKTÓRE kwity są prawdziwe a NIEKTÓRE fałszywe, to jaką mamy pewność, że kwity TW BALBINA są fałszywe a TW BOLEK prawdziwe? Może jest dokładnie odwrotnie?
CZY (mniej) ciemny lud nie zacznie wkrótce zadawać podobnych pytań do mnie?

Myślę, że takie rzeczy krążą teraz w głowie Prezesa Polski
-
2016/02/25 09:41:43
marzatela@ - i nie ma pewności, która wdowa jest w jej posiadaniu?
-
2016/02/25 09:44:44
Krzysztof z Gdańska@ - może dlatego Kaczyński milczy? Jest duże zainteresowanie Bolkiem, za chwilę może być duże zainteresowanie Balbiną.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/02/25 10:57:22
Kto mieczem wojuje od miecza ginie,stara banalna prawda.Media,które do niedawna określane mainstreamowe powinny zamiast maglować temat "Bolek" wziąć się za "Balbinę".Pozostaje internet i tu można to ciągle póki czas przypominać.Jedyna fałszywa lojalka może właśnie jest przyczyną milczenia JK.Zapewne obmyśla strategię dalszego postępowania,a poza tym ma taką sforę wiernych,głupich piesków.To co się obecnie dzieje to przecież polowanie z nagonką.Najpierw wypatrzono w politycznym świecie zwierza,grubego zwierza,coś jak odyniec,a może nawet piękny niedźwiedź,potem przygotowano broń,sławetne teczki.Tylko ta broń jest dość starawa,coś jak strzelba skałkowa,może zranić,nawet boleśnie,ale nie zabić,więc strzałów trzeba oddać dużo więcej,do tego różne pieski nie bardzo rasowe podgryzają ofiarę.Nasz zwierz broni się,ale nieudolnie,trochę łapą machnie,trochę kąsa,ale myśliwi są nieustępliwi,obrzucają błotem tych co próbują bronić ofiarę polowania.
Pozdrawiam,MK
-
Gość: kocica, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/02/25 11:38:23
ps. powyższy komentarz to mój,MK
-
2016/02/25 15:29:09
Kto wie, jak ciekawie może się jeszcze rozwinąć sytuacja...
@Krzysztof
Wybierasz się w niedzielę?
-
2016/02/26 05:02:36
Dwie uwagi. Gdyby nie Wałęsa to:
1) PiS miałby się całkiem nieźle. Oczywiście trwałby przy starej nazwie (PZPR), bo po co zmieniać.
2) Kaczyński też by nie zginął. Byli w stanie Rajmund z Jadwigą wydębić mieszkanie w zatoce czerwonych świń i przepchnąć progeniturę na Jacka i Placka, to i jakieś ciekawe partyjne fuchy też by załatwili.
-
Gość: Krzysztof z Gdańska, *.sitapolska.com.pl
2016/02/26 08:25:03
@marzatela
A jak myślisz? ;)
-
2016/02/26 10:20:11
@Krzysztof
To do zobaczenia :)
-
2016/02/26 10:50:14
kocica@ - dobry opis, poetycki. Podpisuję się.
-
2016/02/26 10:52:14
kmat@- :)))
Countomat - licznik oraz statystyki webowe (Statystyki i Analiza danych, Wykresy, Licznik, Dane statystyczne)